Co 42. týden dalV úterý jsem vyrazil do Prahy, mimořádně totiž zasedala Sněmovna. Proběhlo třetí čtení o státním rozpočtu, kdy jsme nakonec schválili pro letošní rok schodek 375 miliard korun. Radost mi to vůbec nedělá a ruku jsem zvedl jen proto, že situace opravdu není jednoduchá v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a paralelně vedené energetické válce Ruska s Evropou.

Ve středu dopoledne jsem se účastnil zasedání výboru pro sociální politiku, kde jsme se jako garanční výbor vyjadřovali k některým předloženým zákonům. Odpoledne jsem absolvoval dvě pracovní schůzky. S ředitelem energetické divize společnosti Micronix Ladislavem Seidlerem, rovněž představitelem Komory OZE, jsme řešili LEX OZE 1 a LEX OZE 2, čili dvě částečné novelizace energetického zákona č. 458/2000 Sb. a jejich dopady na odvětví obnovitelných zdrojů energie.

Dnes dopoledne jsem absolvoval kulatý stůl na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se sešli zástupci ministerstva a organizací zabývajících se výcvikem vodících a asistenčních psů. Původně jsem chtěl iniciovat přípravu dosud neexistující legislativy v této oblasti sám, když jsem chtěl navázat na nedotaženou iniciativu některých našich poslanců v minulém volebním období, ale ministr Jurečka dal zaměstnancům ministerstva pokyn připravit návrh zákona vládní cestou, a to je samozřejmě rozumnější varianta. Nicméně jako zpravodaj tohoto vládního návrhu zákona budu mít takto alespoň o celé genezi legislativního procesu detailní přehled. Očekávám, že předložený návrh zákona (očekáváno v první polovině 2023) bude komplexní a férový, narovná situaci „na trhu“ a zejména umožní osobám doprovázeným vodícími nebo asistenčními psy bezproblémový přístup na všechna veřejná místa.

 

Další příspěvky

Den boje za svobodu a demokracii
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva jsem uctil společně s dalšími politiky hnutí STAN položením kytice a zapálením svíčky u Památníku sametové revoluce v Praze na Národní třídě a u Srdce pro Václava Havla na piazzettě Národního divadla.
Setkání se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
V roli poslance, ale i starosty, jsem dnes měl příležitost setkat se na půdě FSV se studenty, kteří se zajímají o komunální politiku. Na přednášce s názvem Starosta malé obce v akademické reflexi jsme hovořili o úloze starosty, ale v rámci diskuze jsme se dostali i k dalším tématům, například ke slučování obcí. Řediteli FSV UK Petru Jüptnerovi děkuji za pozvání a příjemné setkání.
Investiční pobídky budou poskytovány rychleji a transparentněji
Na plénu Poslanecké sněmovny je aktuálně projednávána změna zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách, která si klade za cíl zjednodušit a zefektivnit proces jejich schvalování. Michael Rataj v rámci projednávání zákona předložil společně s kolegy Ivanem Adamcem, Michalem Kučerou a Robertem Telekym dva pozměňovací návrhy, které byly Hospodářským výborem schváleny a doporučeny k projednání na plénu Poslanecké sněmovny.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.