Co 42. týden dalV úterý jsem vyrazil do Prahy, mimořádně totiž zasedala Sněmovna. Proběhlo třetí čtení o státním rozpočtu, kdy jsme nakonec schválili pro letošní rok schodek 375 miliard korun. Radost mi to vůbec nedělá a ruku jsem zvedl jen proto, že situace opravdu není jednoduchá v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a paralelně vedené energetické válce Ruska s Evropou.

Ve středu dopoledne jsem se účastnil zasedání výboru pro sociální politiku, kde jsme se jako garanční výbor vyjadřovali k některým předloženým zákonům. Odpoledne jsem absolvoval dvě pracovní schůzky. S ředitelem energetické divize společnosti Micronix Ladislavem Seidlerem, rovněž představitelem Komory OZE, jsme řešili LEX OZE 1 a LEX OZE 2, čili dvě částečné novelizace energetického zákona č. 458/2000 Sb. a jejich dopady na odvětví obnovitelných zdrojů energie.

Dnes dopoledne jsem absolvoval kulatý stůl na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se sešli zástupci ministerstva a organizací zabývajících se výcvikem vodících a asistenčních psů. Původně jsem chtěl iniciovat přípravu dosud neexistující legislativy v této oblasti sám, když jsem chtěl navázat na nedotaženou iniciativu některých našich poslanců v minulém volebním období, ale ministr Jurečka dal zaměstnancům ministerstva pokyn připravit návrh zákona vládní cestou, a to je samozřejmě rozumnější varianta. Nicméně jako zpravodaj tohoto vládního návrhu zákona budu mít takto alespoň o celé genezi legislativního procesu detailní přehled. Očekávám, že předložený návrh zákona (očekáváno v první polovině 2023) bude komplexní a férový, narovná situaci „na trhu“ a zejména umožní osobám doprovázeným vodícími nebo asistenčními psy bezproblémový přístup na všechna veřejná místa.

 

Další příspěvky

Členové výboru pro sociální politiku navštívili Moravskoslezský kraj
Ve dnech 25. až 27. dubna podnikli členové výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny České republiky výjezdní zasedání, jehož cílem byl Moravskoslezský kraj.
Pracovní cesta do Břidličné, Karlovy Studánky a Bruntálu
V pondělí 6. února se poslanec Michael Rataj vydal na pracovní cestu na Bruntálsko. Nejdříve navštívil starostu Břidličné pana Miroslava Kladníčka. Ten poslanci Ratajovi představil projekty, které v městě Břidličná realizovali během předchozích dvou volebních období, či které chystají v tom současném. Tak jako jiné samosprávy, i v Břidličné řeší otázku energetických úspor a plánují např. instalaci fotovoltaických panelů na budovách ve vlastnictví města. V této oblasti Bruntálska má potenciál i výstavba větrných elektráren, která je připravována ve čtyřech bezprostředně sousedících lokalitách.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš navštívil Opavské Slezsko
Na základě pozvání poslance Parlamentu ČR a starosty obce Branka u Opavy Michaela Rataje navštívil ve dnech 19. a 20. ledna Opavské Slezsko ministr školství, mládeže a tělovýchovy profesor Vladimír Balaš (oba STAN).

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.