Co 42. týden dalV úterý jsem vyrazil do Prahy, mimořádně totiž zasedala Sněmovna. Proběhlo třetí čtení o státním rozpočtu, kdy jsme nakonec schválili pro letošní rok schodek 375 miliard korun. Radost mi to vůbec nedělá a ruku jsem zvedl jen proto, že situace opravdu není jednoduchá v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a paralelně vedené energetické válce Ruska s Evropou.

Ve středu dopoledne jsem se účastnil zasedání výboru pro sociální politiku, kde jsme se jako garanční výbor vyjadřovali k některým předloženým zákonům. Odpoledne jsem absolvoval dvě pracovní schůzky. S ředitelem energetické divize společnosti Micronix Ladislavem Seidlerem, rovněž představitelem Komory OZE, jsme řešili LEX OZE 1 a LEX OZE 2, čili dvě částečné novelizace energetického zákona č. 458/2000 Sb. a jejich dopady na odvětví obnovitelných zdrojů energie.

Dnes dopoledne jsem absolvoval kulatý stůl na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se sešli zástupci ministerstva a organizací zabývajících se výcvikem vodících a asistenčních psů. Původně jsem chtěl iniciovat přípravu dosud neexistující legislativy v této oblasti sám, když jsem chtěl navázat na nedotaženou iniciativu některých našich poslanců v minulém volebním období, ale ministr Jurečka dal zaměstnancům ministerstva pokyn připravit návrh zákona vládní cestou, a to je samozřejmě rozumnější varianta. Nicméně jako zpravodaj tohoto vládního návrhu zákona budu mít takto alespoň o celé genezi legislativního procesu detailní přehled. Očekávám, že předložený návrh zákona (očekáváno v první polovině 2023) bude komplexní a férový, narovná situaci „na trhu“ a zejména umožní osobám doprovázeným vodícími nebo asistenčními psy bezproblémový přístup na všechna veřejná místa.

 

Další příspěvky

Návštěva obcí Píšť a Chuchelná
V pondělí 22. dubna zavítal poslanec Michael Rataj do východní části Opavského Slezska, až téměř k samotné česko-polské hranici. Navštívil obce Píšť a Chuchelná. V první jmenované obci se poslanec Rataj setkal se starostou obce Píšť Danielem Fichnou (od r. 2014) a místostarostou Stanislavem Bartuskem. Druhá část dopoledního programu patřila návštěvě obce Chuchelná a setkání se starostou Rudolfem Sněhotou.
Novelu zákona o ochraně spotřebitele iniciovanou M. Ratajem podpořily obě komory Parlamentu České republiky
Michael Rataj spolu s dalšími poslanci, Janem Bauerem (ODS), Milošem Novým (TOP09), Olgou Richterovou (Piráti) a Antonínem Tesaříkem (KDU-ČSL) předložil v loňském roce návrh novely, kterou se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Návrh získal podporu v obou komorách Parlamentu České republiky, a to napříč politickým spektrem, a nyní míří pro podpis prezidenta republiky.
Návštěva společnosti BRANO Group, a.s.
Poslanec Michael Rataj navštívil v pondělí 8. dubna společnost Brano Group, a.s. v Hradci nad Moravicí, kde se setkal s předsedou představenstva a bývalým poslancem za hnutí ANO Pavlem Juříčkem. Společnost Brano Group patří mezi největší ryze české společnosti specializující se na výrobu autodílů a příslušenství v oboru automobilového průmyslu. Podnikatelské aktivity má společnost v mnoha zemích světa, včetně Číny a Spojených států amerických. Na Opavsku patří Brano Group k největším zaměstnavatelům.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.