Návštěvy žáků na plénu Poslanecké sněmovny aneb “pane poslanče, jak to děláte, že vám z toho nepraskne hlava?”Tento týden je v rámci mimořádné schůze na plénu Poslanecké sněmovny projednávána komplexní změna zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, mediálně známější jako důchodová reforma. I přes to, že byl Michael Rataj určen zpravodajem tohoto tisku, a tráví tak dlouhé hodiny u stolku zpravodajů, našel si prostor pro krátká setkání s žáky dvou základních škol, kteří se za ním tento týden z Moravskoslezského kraje vypravili.

V úterý na exkurzi vyrazila čtvrtá a pátá třída Základní školy v Brance u Opavy, o den později pak deváťáci ze Základní školy Hradec nad Moravicí. Žáci navštívili informační centrum Poslanecké sněmovny, kde se krátce seznámili s fungováním dolní komory a následně se vydali na balkon v horní části jednacího sálu, odkud měli možnost zhlédnout aktuální dění.

„V kolizi s mou zpravodajskou rolí se ocitla dlouhodobě plánovaná návštěva Poslanecké sněmovny žáky Základní školy v Brance u Opavy. Na balkón děti dorazily chvíli po mém vystoupení, takže mohly naživo zhlédnout vystoupení Andreje Babiše, kterého jako jednoho z mála poslanců znají,“ podotkl k úterní návštěvě žáků ze „své obce“ poslanec Rataj, který obzvláště rád ve Sněmovně přivítal svého mladšího syna Patricka, žáka čtvrté třídy.

 Posléze došlo na setkání v zasedací místnosti, kde pan poslanec odpovídal na zvídavé otázky. Za odměnu, že děti vydržely poslouchat, dostaly mražené překvapení a došlo i na společnou památeční fotografii. „Musím naše děti pochválit, otázek položily víc, než kolik jich zazní při exkurzích jejich výrazně starších spolužáků, osmáků či deváťáků,“ podotkl Michael Rataj.

O den později se návštěva opakovala, tentokrát se staršími žáky ze ZŠ Hradec nad Moravicí, které provázeli ředitel školy Jiří Kupčík a paní učitelka Markéta Mazurová. Tradiční každoroční návštěva žáků hradecké základky měla standardní scénář: žáci nejprve absolvovali edukační program, posléze zhlédli z balkónu jednání Poslanecké sněmovny, aby se nakonec potkali v zasedací místnosti s poslancem Ratajem, který jim přiblížil, jak vypadá legislativní proces a co obnáší práce poslance. I s nimi došlo na společnou fotku, než se vydali do další důležité instituce – České národní banky. Po obou návštěvách poslanec Rataj spěchal zpátky do Poslanecké sněmovny ke stolečku zpravodajů, aby se zase mohl vrátit ke své roli zpravodaje důchodové reformy.

 

Zadavatel: STAN / Zpracovatel: STAN

Další příspěvky

Setkání se starosty Venkovského Mikroregionu Moravice
V pondělí 3. června navštívil poslanec Michael Rataj obec Skřipov, kde se setkal se starostou Skřipova Ing. Radimem Čechem, starostou obce Větřkovice Miroslavem Černochem a starostou městyse Březová Ing. Janem Turovským. Všechny obce jsou stejně jako obec Branka u Opavy členy Venkovského Mikroregionu Moravice, takže setkání se odehrávalo v přátelské atmosféře nad tématy, která starostové obcí potřebují a chtějí řešit.
Návštěva obcí Píšť a Chuchelná
V pondělí 22. dubna zavítal poslanec Michael Rataj do východní části Opavského Slezska, až téměř k samotné česko-polské hranici. Navštívil obce Píšť a Chuchelná. V první jmenované obci se poslanec Rataj setkal se starostou obce Píšť Danielem Fichnou (od r. 2014) a místostarostou Stanislavem Bartuskem. Druhá část dopoledního programu patřila návštěvě obce Chuchelná a setkání se starostou Rudolfem Sněhotou.
Novelu zákona o ochraně spotřebitele iniciovanou M. Ratajem podpořily obě komory Parlamentu České republiky
Michael Rataj spolu s dalšími poslanci, Janem Bauerem (ODS), Milošem Novým (TOP09), Olgou Richterovou (Piráti) a Antonínem Tesaříkem (KDU-ČSL) předložil v loňském roce návrh novely, kterou se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Návrh získal podporu v obou komorách Parlamentu České republiky, a to napříč politickým spektrem, a nyní míří pro podpis prezidenta republiky.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.