Poslanec Rataj poprvé vystoupil v Poslanecké sněmovněDne 5. dubna 2022 vystoupil poslanec Michael Rataj poprvé v Poslanecké sněmovně jako zpravodaj vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele.

Tento zákon plní závazky ČR vyplývajících z členství v EU a umožňuje získat kromě ochrany označení původu a zeměpisných označení dle předpisů EU i mezinárodní ochranu pro unijně zapsaná označení.

Poslanec Rataj uvedl, že „předložený návrh je v zájmu českých zemědělců a výrobců potravin, neboť zajistí ochranu jejich výrobků na mezinárodní úrovni“. Zvýšenou ochranu získají například označení budějovické pivo, žatecký chmel, pardubický perník nebo třeboňský kapr.

K návrhu se ve Sněmovně po projevu poslance Rataje vyjádřil i poslanec Marek Novák, který jej podpořil, ovšem jeho hnutí ANO a SPD následně zablokovaly zrychlené projednání zákona v prvním čtení.

Zákon tak putuje k dalšímu projednání v hospodářském a zemědělském výboru. Sněmovna nicméně schválila návrh poslance Rataje zkrátit lhůtu na projednání ve výborech na 30 dní.

Vládu jako navrhovatele zákona ve Sněmovně zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

O tématu informoval také web ekolist.cz na tomto odkazu.

Další příspěvky

Investiční pobídky budou poskytovány rychleji a transparentněji
Na plénu Poslanecké sněmovny je aktuálně projednávána změna zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách, která si klade za cíl zjednodušit a zefektivnit proces jejich schvalování. Michael Rataj v rámci projednávání zákona předložil společně s kolegy Ivanem Adamcem, Michalem Kučerou a Robertem Telekym dva pozměňovací návrhy, které byly Hospodářským výborem schváleny a doporučeny k projednání na plénu Poslanecké sněmovny.
Členové výboru pro sociální politiku navštívili Moravskoslezský kraj
Ve dnech 25. až 27. dubna podnikli členové výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny České republiky výjezdní zasedání, jehož cílem byl Moravskoslezský kraj.
Pracovní cesta do Břidličné, Karlovy Studánky a Bruntálu
V pondělí 6. února se poslanec Michael Rataj vydal na pracovní cestu na Bruntálsko. Nejdříve navštívil starostu Břidličné pana Miroslava Kladníčka. Ten poslanci Ratajovi představil projekty, které v městě Břidličná realizovali během předchozích dvou volebních období, či které chystají v tom současném. Tak jako jiné samosprávy, i v Břidličné řeší otázku energetických úspor a plánují např. instalaci fotovoltaických panelů na budovách ve vlastnictví města. V této oblasti Bruntálska má potenciál i výstavba větrných elektráren, která je připravována ve čtyřech bezprostředně sousedících lokalitách.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.