Poslanec Rataj poprvé vystoupil v Poslanecké sněmovněDne 5. dubna 2022 vystoupil poslanec Michael Rataj poprvé v Poslanecké sněmovně jako zpravodaj vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele.

Tento zákon plní závazky ČR vyplývajících z členství v EU a umožňuje získat kromě ochrany označení původu a zeměpisných označení dle předpisů EU i mezinárodní ochranu pro unijně zapsaná označení.

Poslanec Rataj uvedl, že „předložený návrh je v zájmu českých zemědělců a výrobců potravin, neboť zajistí ochranu jejich výrobků na mezinárodní úrovni“. Zvýšenou ochranu získají například označení budějovické pivo, žatecký chmel, pardubický perník nebo třeboňský kapr.

K návrhu se ve Sněmovně po projevu poslance Rataje vyjádřil i poslanec Marek Novák, který jej podpořil, ovšem jeho hnutí ANO a SPD následně zablokovaly zrychlené projednání zákona v prvním čtení.

Zákon tak putuje k dalšímu projednání v hospodářském a zemědělském výboru. Sněmovna nicméně schválila návrh poslance Rataje zkrátit lhůtu na projednání ve výborech na 30 dní.

Vládu jako navrhovatele zákona ve Sněmovně zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

O tématu informoval také web ekolist.cz na tomto odkazu.

Další příspěvky

Návštěva Mokrých Lazců, Kravař a Štítiny
Série poslaneckých návštěv obcí a měst na Opavsku pokračovala v pondělí 19. února do Mokrých Lazců, Kravař a Štítiny. Všechna tři setkání poslance Michaela Rataje se starosty těchto obcí byla vcelku inspirativní. Každá obec či město je originál, který se má čím pochlubit, ale řeší také konkrétní problémy. Tak jako při minulých návštěvách, i tentokrát zaznívaly při diskusích s vedením obcí poznatky z „terénu“, jež Michael Rataj hodlá zužitkovat při výkonu mandátu poslance.
Návštěva Velkých Hoštic, Chlebičova a Štěpánkovic
Pondělí 12. února odstartovalo sérii letošních návštěv poslance Michaela Rataje v obcích Opavského Slezska. Poslanec Rataj nejprve navštívil Velké Hoštice, Chlebičov a Štěpánkovice. Všechny tři obce spolu katastrálně sousedí a mají proto také řadu společných témat. Jsou zapojeny do Sdružení obcí Hlučínska, Místní akční skupiny Hlučínsko a Venkovského mikroregionu Hlučínsko Západ.
Návštěva opavských mrazíren Bidfood
Další poslanecké pondělí 29. ledna patřilo návštěvě opavské firmy BidFood. Poslanec Michael Rataj se zde setkal s ředitelem společnosti panem Janem Vilímcem. Společnost BidFood, která je z minulosti známa pod názvem Opavské mrazírny, má v Opavě dva výrobní závody. Jak již název napovídá, klíčovým sortimentem, se kterým firma obchoduje, jsou mražené výrobky.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.