Poslanec Rataj poprvé vystoupil v Poslanecké sněmovněDne 5. dubna 2022 vystoupil poslanec Michael Rataj poprvé v Poslanecké sněmovně jako zpravodaj vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele.

Tento zákon plní závazky ČR vyplývajících z členství v EU a umožňuje získat kromě ochrany označení původu a zeměpisných označení dle předpisů EU i mezinárodní ochranu pro unijně zapsaná označení.

Poslanec Rataj uvedl, že „předložený návrh je v zájmu českých zemědělců a výrobců potravin, neboť zajistí ochranu jejich výrobků na mezinárodní úrovni“. Zvýšenou ochranu získají například označení budějovické pivo, žatecký chmel, pardubický perník nebo třeboňský kapr.

K návrhu se ve Sněmovně po projevu poslance Rataje vyjádřil i poslanec Marek Novák, který jej podpořil, ovšem jeho hnutí ANO a SPD následně zablokovaly zrychlené projednání zákona v prvním čtení.

Zákon tak putuje k dalšímu projednání v hospodářském a zemědělském výboru. Sněmovna nicméně schválila návrh poslance Rataje zkrátit lhůtu na projednání ve výborech na 30 dní.

Vládu jako navrhovatele zákona ve Sněmovně zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

O tématu informoval také web ekolist.cz na tomto odkazu.

Další příspěvky

Pracovní cesta do Břidličné, Karlovy Studánky a Bruntálu
V pondělí 6. února se poslanec Michael Rataj vydal na pracovní cestu na Bruntálsko. Nejdříve navštívil starostu Břidličné pana Miroslava Kladníčka. Ten poslanci Ratajovi představil projekty, které v městě Břidličná realizovali během předchozích dvou volebních období, či které chystají v tom současném. Tak jako jiné samosprávy, i v Břidličné řeší otázku energetických úspor a plánují např. instalaci fotovoltaických panelů na budovách ve vlastnictví města. V této oblasti Bruntálska má potenciál i výstavba větrných elektráren, která je připravována ve čtyřech bezprostředně sousedících lokalitách.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš navštívil Opavské Slezsko
Na základě pozvání poslance Parlamentu ČR a starosty obce Branka u Opavy Michaela Rataje navštívil ve dnech 19. a 20. ledna Opavské Slezsko ministr školství, mládeže a tělovýchovy profesor Vladimír Balaš (oba STAN).
Zóny setkávání v České republice
Včera jsem na podvýboru pro dopravu, jehož jsem členem, otevřel téma "zón setkávání" jako nástroje zklidnění dopravy a současně kvalitnějšího občanského využití sdílených veřejných prostranství v podmínkách České republiky.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.