Poslanec Rataj poprvé vystoupil v Poslanecké sněmovněDne 5. dubna 2022 vystoupil poslanec Michael Rataj poprvé v Poslanecké sněmovně jako zpravodaj vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele.

Tento zákon plní závazky ČR vyplývajících z členství v EU a umožňuje získat kromě ochrany označení původu a zeměpisných označení dle předpisů EU i mezinárodní ochranu pro unijně zapsaná označení.

Poslanec Rataj uvedl, že „předložený návrh je v zájmu českých zemědělců a výrobců potravin, neboť zajistí ochranu jejich výrobků na mezinárodní úrovni“. Zvýšenou ochranu získají například označení budějovické pivo, žatecký chmel, pardubický perník nebo třeboňský kapr.

K návrhu se ve Sněmovně po projevu poslance Rataje vyjádřil i poslanec Marek Novák, který jej podpořil, ovšem jeho hnutí ANO a SPD následně zablokovaly zrychlené projednání zákona v prvním čtení.

Zákon tak putuje k dalšímu projednání v hospodářském a zemědělském výboru. Sněmovna nicméně schválila návrh poslance Rataje zkrátit lhůtu na projednání ve výborech na 30 dní.

Vládu jako navrhovatele zákona ve Sněmovně zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

O tématu informoval také web ekolist.cz na tomto odkazu.

Další příspěvky

Setkání se starosty Venkovského Mikroregionu Moravice
V pondělí 3. června navštívil poslanec Michael Rataj obec Skřipov, kde se setkal se starostou Skřipova Ing. Radimem Čechem, starostou obce Větřkovice Miroslavem Černochem a starostou městyse Březová Ing. Janem Turovským. Všechny obce jsou stejně jako obec Branka u Opavy členy Venkovského Mikroregionu Moravice, takže setkání se odehrávalo v přátelské atmosféře nad tématy, která starostové obcí potřebují a chtějí řešit.
Návštěvy žáků na plénu Poslanecké sněmovny aneb “pane poslanče, jak to děláte, že vám z toho nepraskne hlava?”
Tento týden je v rámci mimořádné schůze na plénu Poslanecké sněmovny projednávána komplexní změna zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, mediálně známější jako důchodová reforma. I přes to, že byl Michael Rataj určen zpravodajem tohoto tisku, a tráví tak dlouhé hodiny u stolku zpravodajů, našel si prostor pro krátká setkání s žáky dvou základních škol, kteří se za ním tento týden z Moravskoslezského kraje vypravili.
Návštěva obcí Píšť a Chuchelná
V pondělí 22. dubna zavítal poslanec Michael Rataj do východní části Opavského Slezska, až téměř k samotné česko-polské hranici. Navštívil obce Píšť a Chuchelná. V první jmenované obci se poslanec Rataj setkal se starostou obce Píšť Danielem Fichnou (od r. 2014) a místostarostou Stanislavem Bartuskem. Druhá část dopoledního programu patřila návštěvě obce Chuchelná a setkání se starostou Rudolfem Sněhotou.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.