Pracovní cesta do Břidličné, Karlovy Studánky a BruntáluV pondělí 6. února se poslanec Michael Rataj vydal na pracovní cestu na Bruntálsko. Nejdříve navštívil starostu Břidličné pana Miroslava Kladníčka. Ten poslanci Ratajovi představil projekty, které v městě Břidličná realizovali během předchozích dvou volebních období, či které chystají v tom současném. Tak jako jiné samosprávy, i v Břidličné řeší otázku energetických úspor a plánují např. instalaci fotovoltaických panelů na budovách ve vlastnictví města. V této oblasti Bruntálska má potenciál i výstavba větrných elektráren, která je připravována ve čtyřech bezprostředně sousedících lokalitách.

Diskuse se točila i kolem problematiky vylidňování strukturálně postižených regionů. V rámci Moravskoslezského kraje patří Bruntálsko k nejpostiženějším. Potýká se se sociálně – ekonomickými problémy a s vysokou zátěží pro veřejné rozpočty v rámci snahy pomocí státu se sanací těchto problémů. Město Břidličná spolupracuje s místními podniky, zejména s firmou Al Invest, aby obyvatelstvo nepřišlo o pracovní příležitosti a společně postupovali i v řešení nejpalčivějších problémů města, například chátrající sportovní haly. Dnes v bývalých Kovohutích Břidličná pracuje na 350 místních obyvatel z celkem 750 zaměstnanců firmy.

Starosta města dále v rozhovoru s poslancem Ratajem apeloval na navyšování dotačních titulů, které plynou do strukturálně postižených regionů, aby mohly samosprávy zlepšovat podmínky pro život obyvatel a zabránit tak jejich migraci do hospodářsky silnějších regionů.

Druhou zastávkou byla návštěva malebné lázeňské obce Karlova Studánka, která patří mezi turisticky nejnavštěvovanější destinace Jeseníků. Dlouholetá starostka obce Radka Chudová, která v říjnu začala své čtvrté volební období, dlouhodobě řeší velmi palčivý problém, a to převod pozemků ve vlastnictví státního podniku Horské lázně do vlastnictví obce. Dlouholeté soudní spory o pozemky pod místními komunikacemi a chodníky znemožňují obhospodařování a údržbu těchto pozemků a rozvoj obce. Stejný problém se promítá i do nedostatku parkovacích míst v obci.

Závěr pracovní cesty patřil schůzce s místostarostou města Bruntál Petrem Rysem (STAN). Tématem rozhovoru byla opět problematika vysidlování regionu a řešení sociálně – ekonomických problémů spojených s vysokou nezaměstnaností. Těmito tématy se zabývá mimo jiné výbor pro sociální politiku, jehož členem poslanec Michael Rataj je. Témata a postřehy z terénu poslanec Rataj považuje za důležité otevírat a diskutovat na půdě výboru a na plénu dolní komory Parlamentu České republiky.

Další příspěvky

Novelu zákona o ochraně spotřebitele iniciovanou M. Ratajem podpořily obě komory Parlamentu České republiky
Michael Rataj spolu s dalšími poslanci, Janem Bauerem (ODS), Milošem Novým (TOP09), Olgou Richterovou (Piráti) a Antonínem Tesaříkem (KDU-ČSL) předložil v loňském roce návrh novely, kterou se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Návrh získal podporu v obou komorách Parlamentu České republiky, a to napříč politickým spektrem, a nyní míří pro podpis prezidenta republiky.
Návštěva společnosti BRANO Group, a.s.
Poslanec Michael Rataj navštívil v pondělí 8. dubna společnost Brano Group, a.s. v Hradci nad Moravicí, kde se setkal s předsedou představenstva a bývalým poslancem za hnutí ANO Pavlem Juříčkem. Společnost Brano Group patří mezi největší ryze české společnosti specializující se na výrobu autodílů a příslušenství v oboru automobilového průmyslu. Podnikatelské aktivity má společnost v mnoha zemích světa, včetně Číny a Spojených států amerických. Na Opavsku patří Brano Group k největším zaměstnavatelům.
Poslanecký pondělek v Melči, Mikolajicích a Štáblovicích
Již sedmé pondělí v tomto roce se poslanec Michael Rataj věnoval poslanecké práci ve svém volebním regionu. Tentokrát navštívil menší obce Melč, Mikolajice a Štáblovice v jihozápadní části území Opavského Slezska.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.