Investiční pobídky budou poskytovány rychleji a transparentnějiNa plénu Poslanecké sněmovny je aktuálně projednávána změna zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách, která si klade za cíl zjednodušit a zefektivnit proces jejich schvalování. Michael Rataj v rámci projednávání zákona předložil společně s kolegy Ivanem Adamcem, Michalem Kučerou a Robertem Telekym dva pozměňovací návrhy, které byly Hospodářským výborem schváleny a doporučeny k projednání na plénu Poslanecké sněmovny.

Investiční pobídky jsou veřejnou podporou, upravenou zákonem o investičních pobídkách, s cílem podpořit hospodářský rozvoj České republiky a vytvořit pracovní místa. V roce 2019 byla do zákona vnesena povinnost schvalovat každou investiční pobídku vládou, což v praxi způsobilo problémy, snížilo důvěryhodnost systému u potenciálních žadatelů a učinilo celý proces velmi časově náročný.

Aktuálně navrhované změny zahrnují zrušení této povinnosti a vracejí proces posuzování žádostí na úroveň resortního projednávání. Novela zákona má tedy za cíl zkrátit, zjednodušit a zefektivnit proces schvalování investičních pobídek.

Poslanec Rataj spolu poslanci Adamcem (ODS), Kučerou (TOP09) a Telekym (KDU-ČSL) předložil dva pozměňovací návrhy. První z nich si klade za cíl urychlit projednání žádostí o investiční pobídku, které již byly podány. Po schválení tohoto pozměňovacího návrhu již nebude potřeba tyto projekty projednat ve vládě ČR.

Druhý pozměňovací návrh zavádí možnost poskytovat tzv. jednotlivé neboli ad hoc podpory, která budou již dle svého názvu cílené a umožní České republice konkurovat na poli získávání těch nejvíce klíčových strategických investic formou nabídek na míru. V důsledku pak tato změna může během následujících let pomoci udržet pozici České republiky v globálních výrobních, vývojových a dodavatelských řetězcích.

Předkládaná novela, a to včetně výše uvedených pozměňovacích návrhů, byla ve čtvrtek 22. 6. projednána Hospodářským výborem a míří do druhého z celkových tří čtení na plénu Poslanecké sněmovny, které lze očekávat v následujících týdnech.

Další příspěvky

Novelu zákona o ochraně spotřebitele iniciovanou M. Ratajem podpořily obě komory Parlamentu České republiky
Michael Rataj spolu s dalšími poslanci, Janem Bauerem (ODS), Milošem Novým (TOP09), Olgou Richterovou (Piráti) a Antonínem Tesaříkem (KDU-ČSL) předložil v loňském roce návrh novely, kterou se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Návrh získal podporu v obou komorách Parlamentu České republiky, a to napříč politickým spektrem, a nyní míří pro podpis prezidenta republiky.
Návštěva společnosti BRANO Group, a.s.
Poslanec Michael Rataj navštívil v pondělí 8. dubna společnost Brano Group, a.s. v Hradci nad Moravicí, kde se setkal s předsedou představenstva a bývalým poslancem za hnutí ANO Pavlem Juříčkem. Společnost Brano Group patří mezi největší ryze české společnosti specializující se na výrobu autodílů a příslušenství v oboru automobilového průmyslu. Podnikatelské aktivity má společnost v mnoha zemích světa, včetně Číny a Spojených států amerických. Na Opavsku patří Brano Group k největším zaměstnavatelům.
Poslanecký pondělek v Melči, Mikolajicích a Štáblovicích
Již sedmé pondělí v tomto roce se poslanec Michael Rataj věnoval poslanecké práci ve svém volebním regionu. Tentokrát navštívil menší obce Melč, Mikolajice a Štáblovice v jihozápadní části území Opavského Slezska.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.