Návštěva obcí Píšť a ChuchelnáV pondělí 22. dubna zavítal poslanec Michael Rataj do východní části Opavského Slezska, až téměř k samotné česko-polské hranici. Navštívil obce Píšť a Chuchelná. V první jmenované obci se poslanec Rataj setkal se starostou obce Píšť Danielem Fichnou (od r. 2014) a místostarostou Stanislavem Bartuskem. Druhá část dopoledního programu patřila návštěvě obce Chuchelná a setkání se starostou Rudolfem Sněhotou.

Při debatě s vedením obce Píšť se poslanec Rataj zajímal o rozvoj dvoutisícové obce Píšť v posledních letech. Místní samospráva budovala tlakovou kanalizaci odpadních vod a v samotném centru obce postavila nový kulturní dům, který vzbuzuje obdiv všech návštěvníků. Obě akce budou ještě pokračovat, projektový záměr propojit obecní úřad s kulturním domem není o nic méně ambiciózní než dokončení splaškové kanalizace. Nad rámec těchto velkých stavebních projektů se obec intenzivně věnuje přeshraniční spolupráci v rámci programu Interreg Česko-Polsko 2017-2021, kdy spolu s obcí Hať spolupracuje s partnerskou obcí Krzyzanowice v Polsku. V minulosti byl realizován projekt zaměřený na jednotky dobrovolných hasičů. V rámci projektu byly dovybaveny hasičské sbory na obou stranách hranice a vznikl společný slovník česko–polské hasičské terminologie, aby mohly jednotky při zásahu bez problému spolupracovat. V rovině prevence a trénování funguje spolupráce jednotek bez problému, avšak v případě nutného zásahu se už projevily bariéry, které nedovolí bez souhlasu centrálních orgánů zasahovat na území jiného státu, např. v případě živelné pohromy. „Je s podivem, že když mají dobrovolní hasiči nakoupeno vybavení z přeshraničního projektu, tak když dojde na možnost akutního zásahu při mimořádné události, jakou byly třeba záplavy na polské straně hranice, musí žádat o souhlas, aby mohli vyjet na pomoc postižené přeshraniční obci. Česká republika by se měla na unijní úrovni na tento problém zaměřit. Naše země může iniciovat změny, jelikož jsme evropským lídrem v rámci fungování IZS,“ komentuje poslanec Rataj zkušenosti hasičů z Píště.

Další část debaty se nesla v duchu diskuse nad přijímanými zákony a problémovými oblastmi územní samosprávy. Poté se poslanec Rataj rozloučil se svými kolegy a odjel do Chuchelné.

V Chuchelné (1260 obyvatel) se poslanec Rataj setkal s dlouholetým starostou obce Rudolfem Sněhotou (také od roku 2014). Úvodní diskuse v krásně zrekonstruovaných prostorách obecního úřadu se věnovala projektům, které obec v nejbližší době plánuje vybudovat nebo již realizovala. V rámci obce Chuchelná jsou největšími zaměstnavateli společnosti PF plasty a Rehabilitační ústav. S ohledem na působení těchto společností chce obec vylepšit dopravní obslužnost, která usnadní zaměstnancům dopravu do zaměstnání. Aby zajistila dopravcům lepší podmínky, obec již vybudovala točnu autobusů u fotbalového hřiště a plánuje vystavět dopravní terminál u vlakového nádraží. Chuchelná má vlakové spojení s Opavou přes Kravaře, o které obec nechce přijít, na druhou stranu vlakové spojení s polskou Ratiboří přes Krzyzanowice – obnovení původní trati – starostovi obce smysl nedává. Za zaměstnáním do Ostravy dojíždějící lidé volí raději trasu přes Polsko.

Před pár týdny otevřeli v Chuchelné nově zrekonstruovanou budovu zdravotního střediska, které nabízí nejen občanům Chuchelné velké možnosti zdravotní péče. K životnímu prostředí přispělo i poměrně nedávné obnovení původního rybníku na Restě. V rámci zdravotního střediska již funguje ordinace dětského lékaře či gynekologie a soukromé služby (masáže), v plánu je otevření lékárny a zubní ordinace s dentální hygienou, součástí bude i knihovna. Pro zubního lékaře mají ve středisku dokonce připravený byt. Poslanec Rataj měl možnost si celý objekt, který vznikl spojením dvou původních objektů, prohlédnout, a v doprovodu starosty obce ocenil projekt jako velmi zdařilý. „Projekt zlepší občanům dostupnost zdravotní péče. Pokud se podaří pronajmout všechny ordinace, občané Chuchelné budou mít k dispozici služby, které rozhodně nelze považovat v takto malé obci za standardní. Musím vždy ocenit starosty, neboť sám mám také podobné zkušenosti, kteří ne vždy s plnou podporou všech členů zastupitelstva prosazují a realizují projekty, které přispívají k rozvoji a udržitelnosti venkova. Kolega Sněhota si za svou práci určitě zaslouží uznání a podporu,“ uzavřel svou návštěvu Chuchelné poslanec Rataj.  

 

Zadavatel: STAN / Zpracovatel: STAN

Další příspěvky

Novelu zákona o ochraně spotřebitele iniciovanou M. Ratajem podpořily obě komory Parlamentu České republiky
Michael Rataj spolu s dalšími poslanci, Janem Bauerem (ODS), Milošem Novým (TOP09), Olgou Richterovou (Piráti) a Antonínem Tesaříkem (KDU-ČSL) předložil v loňském roce návrh novely, kterou se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Návrh získal podporu v obou komorách Parlamentu České republiky, a to napříč politickým spektrem, a nyní míří pro podpis prezidenta republiky.
Návštěva společnosti BRANO Group, a.s.
Poslanec Michael Rataj navštívil v pondělí 8. dubna společnost Brano Group, a.s. v Hradci nad Moravicí, kde se setkal s předsedou představenstva a bývalým poslancem za hnutí ANO Pavlem Juříčkem. Společnost Brano Group patří mezi největší ryze české společnosti specializující se na výrobu autodílů a příslušenství v oboru automobilového průmyslu. Podnikatelské aktivity má společnost v mnoha zemích světa, včetně Číny a Spojených států amerických. Na Opavsku patří Brano Group k největším zaměstnavatelům.
Poslanecký pondělek v Melči, Mikolajicích a Štáblovicích
Již sedmé pondělí v tomto roce se poslanec Michael Rataj věnoval poslanecké práci ve svém volebním regionu. Tentokrát navštívil menší obce Melč, Mikolajice a Štáblovice v jihozápadní části území Opavského Slezska.

KontaktNapište mi

Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.