V pondělí 4. března za jarního počasí vyrazil poslanec Michael Rataj na návštěvu tří obcí v Opavském Slezsku, západně, resp. jihozápadně od Opavy. První obcí na trase byly Nové Sedlice, kam pan poslanec vyrazil za uvolněnou starostkou Zuzanou Holešovou. V Nových Sedlicích se ocitl v dobře známém prostředí, a to nejen kvůli zdejším rodinným vazbám. Prostory obecního úřadu navštívil již jako šéfredaktor okresního týdeníku v roce 1997, kdy se obec Nové Sedlice rozhodla pro osamostatnění na dřívější střediskové obci Štítina. Hlubší otisk zde zanechal v letech 2001-2007, když s podporou bývalého starosty obce MUDr. Tomáše Botha nejprve založil Sportovní klub Nové Sedlice a poté v roli jednatele klubu, hráče a hrajícího trenéra řídil a reprezentoval družstvo mužů v okresních fotbalových soutěžích organizovaných OFS Opava. V roce 2006 se týmu po pěti letech podařilo postoupit do okresní soutěže III. třídy.
Obec Nové Sedlice leží na hlavním dopravním tahu mezi Ostravou a Opavou. Právě poloha na této frekventované silnici I. třídy přináší obci problém s intenzivní dopravou. Desítky tisíc vozidel, které obcí denně projedou, by měl po roce 2027 odvést připravovaný obchvat mezi Novými Sedlicemi a Štítinou. Již v letošním roce mají začít výkupy pozemků, přes které stavba silnice povede. Samotná realizace by mohla začít v příštím roce.
Poslanec Michael Rataj k tomu dodává: „Podporuji přeložku silnice I/11 v celé délce. Na obchvatu Nových Sedlic a nedalekého Komárova je potřeba odvést ještě spousta práce, aby doprava mezi Ostravou a Opavou nezatěžovala hlukem a emisemi obyvatelstvo a také zbytečně neprodlužovala čas potřebný pro překonání vzdálenosti. Věřím, že po krajských volbách na podzim tohoto roku se budeme moci jako hnutí STAN z krajské perspektivy podílet na úspěšné realizaci záměru obchvatů obou obcí.“
Nové Sedlice mají v plánu celou řadu dalších investičních akcí. Prioritu mají nový chodník na Hlavní ulici a položení asfaltového povrchu na místní komunikaci – ulici K Lesu. S rozpočtem, který obec Nové Sedlice s 550 obyvateli má každoročně k dispozici, je při všech potřebách pochopitelné, že na některé investice se peníze nehledají snadno. Obec může těžit z případného partnerství se sousední Štítinou, která připravuje projekt čistírny odpadních vod a s připojením domácností v Nových Sedlicích počítá.
Další část dopoledne patřila návštěvě úspěšného starosty „dvojkové“ obce Pustá Polom Vladimíra Grussmanna, který se dříve významně angažoval ve zdejším fotbalovém klubu a dosáhl s ním vynikajících sportovních úspěchů. Obec se svými necelými 1400 obyvateli prosperuje velmi dobře, avšak její vedení trápí velká míra byrokracie a přehnané požadavky dotčených orgánů při projektování a realizacích investičních záměrů. Diskuse se vedla ohledně novely zákona o obcích, která umožňuje zavedení institutu tzv. „létajícího úředníka“. Ten by se v rámci společenství obcí věnoval specifické problematice a pracoval pro všechny obce daného společenství. V případě Pusté Polomi přišla řeč na oblast bezpečnosti, neboť poměrně nedávno zde došlo na dvě vloupání s vysokou škodou. Létající „policajt“ však není úředník, tato problematika je řešena v zákoně o obecní policii.
Obec Pustá Polom prošla v minulosti úspěšným rozvojem. Důkazem je množství realizovaných investic, ať už výstavba moderního dětského hřiště v centru obce, rekonstrukce školky a školy, rekonstrukce obecního úřadu či naposledy příprava nové lokality pro individuální bytovou výstavbu, v rámci které obec provedla zasíťování stavebních parcel. Tímto zvýšila atraktivitu pozemků pro zájemce, kteří v obci plánují postavit dům. Obec takto dokáže lépe regulovat výstavbu individuálního bydlení pro nové obyvatele či mladé rodiny a současně na růst počtu obyvatel reagovat přípravou občanské vybavenosti, která zajistí dostupnost základních služeb. „Přístup obce Pustá Polom, kdy sama buduje stavební parcely včetně sítí a příjezdových cest, není sice ojedinělý, nicméně většinou obce řeší nové kapacity bydlení prostřednictvím developerů. Obce pak nemají úplně kontrolu nad rozvojem obce a zajištěním základních služeb pro obyvatelstvo, jako je dostatečná kapacita školských zařízení, dostupnost zdravotnictví apod. Své o tom vědí například ve Středočeském kraji, anebo nemusíme chodit daleko, i v sousední Velké Polomi. Proto považuji přístup vedení obce Pustá Polom za rozumný,“ konstatuje Michael Rataj.
Závěrem poslanec Rataj navštívil obec Hlubočec, kde se setkal se starostou Martinem Fryčkou a místostarostou Jiřím Lindovským, kteří jsou ve funkcích první volební období. Malá obec s velkými plány, tak by se dalo v jedné větě shrnout, co bylo hlavním tématem společného rozhovoru.
Vedení obce Hlubočec připravuje celou řadu projektů s pozitivním dopadem na život v obci. Jde například o částečnou rekonstrukci a vybudování nové splaškové kanalizace a výstavbu domovních kořenových čistíren odpadních vod. S vybudováním obec pomáhá občanům formou příspěvku na projektovou dokumentaci. Navazující akcí bude vybudování nových chodníků, které zvýší bezpečnost provozu na místních komunikacích. Připravovaná výstavba nových rodinných domů v několika lokalitách vlastněných developery nebo sdruženími občanů s sebou přináší také požadavky na občanskou vybavenost. V této souvislosti vedení obce plánuje rozšířit mateřskou školu a znovuobnovit fungování základní školy. Situaci komplikuje skutečnost, že objekt školy není využíván již dvacet let. Vzhledem k celé řadě problémů, se kterými se Hlubočec potýká, se vedení obce obrátilo na odborníky z fakulty městského inženýrství Technické univerzity – Vysoké školy báňské v Ostravě, kteří projevili ochotu pomoci obci s komplexním konceptem rozvoje obce.
Ve svém závěru se diskuse vedení obce s poslancem Ratajem věnovala také instalacím a využívání obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny, především fotovoltaických panelů a větrných turbín či listových větrných elektráren. „Musel jsem smeknout pomyslný klobouk před vizemi a odhodláním vedení obce Hlubočec,“ shrnul třetí návštěvu poslanec Michael Rataj. „Přeji Hlubočci a jeho občanům, aby se plány nového vedení podařilo realizovat. V případě potřeby budu samozřejmě připraven podat pomocnou ruku, pakliže budu schopen nějak pomoci.“
Zadavatel: STAN/zpracovatel: STAN
Budu rád, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.